Pro drásání dřeva sice můžeme použít růzé specializované stroje, jako je satinovací bruska. Úplně si však vystačíme s nářadím, které má skoro každý kutil ve své dílně - vrtačka nebo úhlová bruska. Stačí si pořídit příslušný kartáč a adaptér na vrtačku nebo úhlovou brusku.

Bruska či vrtačka by však měly mít možnost regulace otáček. Vždy je totiž třeba řidit se doporučenými hodnotami, které jsou uvedené na kartáčích. U válcových kartáčů tyto údaje najdeme většinou u upínacího otvoru.

Válcové kartáče SIT  verzi pro adaptéry mají šířku 85 mm až 120 mm. Díky takovéto šířce záběru si už můžeme podstatně urychlit práci. 

Jak vybrat kartáče pro drásání dřeva

1) Podle konstrukce uložení štětin

Kartáče tvořené ze svazků - levnější a cenově dostupnější. S tímto typem kartáče dosáhnete výborných výsledků za velmi příznivou cenu.

Válcové kartáče vinuté do spirály -  mnohem větší účinný povrch daný velkou hustotou štětin. Výsledná kvalita a rychlost práce je na profesionální úrovni.

2) Podle materiálu drátu

Kartáč nylonový s abrasivní složkou zrnitosti 80 (čím vyšší číslo tím jemnější je drsnost kartáče). Jednotlivé hodnoty zrnitosti kartáče začínají na čísle 46. To je opravdu na hrubé opracování materiálu. Dále pokračují hodnoty zrnitosti 60, 80, 120, 180 atd. Abrasivní nylon je výborný v tom, že jednotlivé štětiny v kartáči se ohýbají v závislosti na tom, jak na přístroj tlačíme. Tím pádem brousí mnohem větší plochou. Využívají se tak i části štětin kartáče, které u ocelového nevyužijete.

Pomosazený ocelový kartáč se používá k hlubokému záběru (obrusu). U kovových materiálů se kartáč s pomosazeným ocelovým drátem používá k opracování a odjehlování.

Ocelové kartáče jsou k využití zejména na odstranění barev, laků, zašlé špíny a odstranění rzi (u kovových konstrukcí). Velmi dobře lze ocelové kartáče využít i k čištění bednění nebo k odstranění grafitů z fasády.

Kontaktujte nás!

Sledujte nás

Zavolejte nám
+420 548 531 123

nebo napište zprávu